Jak připravit nemovitosti k prodeji, nebo pronájmu?

Připravit byt, nebo dům na prohlídku tak, aby byla novému zájemci maximálně příjemná, aby se ve Vašem bytě cítil maximálně příjemně a aby ho tam nic neohrožovalo, nebo nemohlo nepříjemně překvapit.

Tedy odstraňte veškerá nebezpečná místa, kde by mohl uklouznout, kde by na něj mohlo něco spadnout, či ho zranit nějakým jiným způsobem, tak, aby se mohl plně věnovat prohlídce a vnímat prostory a vybavení Vašeho bytu.

Dále vychytejte všechny drobnosti, o kterých už i Vy dávno víte a malinko Vám překážejí. Jako například kapající voda z kohoutku, tu je třeba dotáhnout a opravit, aby zájemce nepřemýšlel nad tím, že ho bude v noci ze spaní rušit kapající voda, a nebo dokonce zvýšený účet za „vykapanou“ vodu. Dále uvolněná dvířka u skříní, či kuchyňské linky nevypadají dobře a značí velkou opotřebovanost nábytku. Jejich dotažení Vám zabere jen chvilku a potřebujete k tomu pouze šroubovák. Vyměňte prasklé žárovky tak, aby znovu rozsvítily příjemnost Vašeho bytu.

Velký úklid je taky velmi důležitou součástí obchodu. Pamatujte, že potencionální zájemci hledají hlavně příjemné a pohodlné bydlení, proto jim tedy připravte krásně uklizený, prostorný byt se spoustou skladovacích míst a všech možných úkrytů. Využijte tohoto úklidu k vytřídění Vašich nepotřebných věcí. Nezapomínejte také na sklep, který je pro spoustu zájemců důležitý.

Koupelna a kuchyně by měly svítit jako z televizní reklamy zářivým leskem. A právě tady platí pravidlo „méně je někdy více“ tedy desítky lahviček od šamponů, mýdel a jiných různých prostředků hygieny na vaně, kartáčky a zubní pasty působí spíše odpudivě.

Zamyslete se nad uspořádáním nábytku, zkuste přesunout, nebo pootočit některé skřínky, stolky a sedačky tak, aby byt působil více prostorně a vzdušně. Postel vždy ustlaná, nebo ještě lépe s přehozem nebo dekou.

Jsou-li v bytě skvrny od vytopení nájemníků ze shora nebo díry po hřebících na stěnách, byla by více, než vhodná nová malba, aby potencionální zájemce viděl hezké a čisté prostředí, než vady, které bude muset ještě před nastěhováním opravit.

Dále při samotných prohlídkách doporučujeme byt, či dům vyvětrat, osvětlit (ve dne roztáhnout závěsy, vytáhnout žaluzie, v noci rozsvítit všechna světla). Při prohlídce zkuste v nemovitosti udržet co nejméně osob. Kohokoli, kdo není nezbytný při prohlídce bytu zkuste poslat někam na krátkou procházku, nebo jej do bytu vůbec neberte. Stejně tak i domácí mazlíčky, kteří se během prohlídky pletou pod nohy Vám i Vašim zájemcům. Navíc někteří lidé nemají zvířátka v oblibě a mohou jim velmi překážet. Rádio a televize v době prohlídky doporučujeme vypnout, nebo alespoň ztišit.

Neomlouvejte se za Váš byt, či dům, nebo jeho vady. Byt je prostě takový a hotovo, některých drobností si nemusí všimnout nikdo jiný, než vy sami, jelikož v bytě žijete a znáte jej tak tedy nejlíp. Nepokoušejte se ale byt zbytečně vychvalovat, zájemce může poznat Vaši zaujatost a může z Vás také lehce vycítit urputnou snahu byt prodat za každou cenu a pak také znejistí a může si koupi rozmyslet ve Váš neprospěch.